Zkuste Speed Dating a zbavte se neefektivního multitaskingu

O prokrastinaci toho bylo napsáno již mnoho a je pravdou, že v pracovním procesu může nadělat velkou paseku. Obdobným a dost možná větším problémem při práci je multitasking.

Snad všichni z nás mají neustále naplněný to-do list, který se ne a ne vyčistit. A právě proto spousta lidí sahá po multitaskingu, tedy po dělání více úkolů najednou.

Může se zdát, že díky tomu úkoly urychlíte, opak je ale pravdou. Mozek se velmi těžko dokáže plně koncentrovat na více úkonů najednou, a tak nikdy nedokážete odvádět kvalitní práci v několika úkonech najednou.

V dnešní době však není úplně efektivní ani věnovat se naplno systematicky jednotlivým úkolům, které vám zaberou samostatně hodně času. Řešením pro zefektivnění práce je metoda zvaná Speed Dating.  

Jak na to?

  • Vezměte si kus papíru
  • Napište na něj svůj to-do list
  • Vezměte do ruky časovač a nastavte jej na 10 minut
  • Po deseti minutách přejděte k dalšímu úkolu
  • Po splnění všech úkolů si dejte 5 minut pauzu
  • Opakujte, dokud nebudete mít hotovo

A nejedná se pouze o práci, kde můžete tento postup praktikovat. Pokud s sebou máte vždy kus papíru a telefon se stopkami, můžete si tímto usnadnit a především urychlit celou řadu úkolů.

V práci

Pro tuto oblast se Speed Dating hodí nejspíš nejlépe. Pokud potřebujete například jako já napsat 5 článků a ještě připravit 4 další newslettery, každý úkon si rozepište samostatně. Poté postupujte shora dolů a každému úkolu se věnujte právě 10 minut. Na konci si dejte krátkou pauzu a pokračujte znovu, dokud nebudete mít hotovo.

Největší výhoda spočívá v tom, že neprovádíte multitasking, který je prokazatelně neefektivní, ale ani se nevěnujete jednotlivým úkonům po celou dobu, u nichž vás neustále stresuje, že jste se ještě nepustili do následujících.

Doma

Speed Dating se dá velmi dobře užít při práci doma. Jistě už nějakou dobu odkládáte opravu rozbité skříňky nebo vytřízení vašeho starého oblečení. Aplikujte na tyto činnosti výše popsaný postup a vězte, že ušetříte spoustu času. A především už nebudete multitaskovat.

Zdroj:

http://www.success.com/article/how-to-stop-multitasking-and-start-speed-dating-your-tasks-instead

Související články

Komentáře:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*