Máte peníze v bance. Skutečně vám patří?

Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl.

Reálně člověk vkladem do banky půjčil bance peníze (i když smlouva nemluví o půjčce peněz bance, ale o vedení běžného účtu nebo termínovaného vkladu) a dostal za to úrok. To, co vidíte na svých bankovních výpisech, není, kolik máte peněz uložených v bance, ale kolik vám banka dluží.

 

Co se stane, když se najednou banka ocitá v problémech a není schopna plnit své závazky? Co se stane pak?  

Vkladatel nepřijde naštěstí o vše, určitou část mu v celé EU garantuje stát.V rámci EU jsou garantovány vklady do výše 100 tisíc euro u každé banky. Stejný limit platí i pro vklady v České republice. Pokud se jedná o vklady vedené u poboček zahraničních bank, které působí na našem trhu (např. ZUNO, ING…) tak tyto vklady jsou pojištěny v zemi, kde má sídlo mateřská banka.

 

Co z toho pro vkladatele plyne?

Nenechat se vyšachovat. Rozdělit finanční prostředky mezi více bank, hotovost a případně i drahé kovy by proto mělo být samozřejmostí nejen pro lidi, jejichž finanční prostředky jsou větší než 100 tisíc euro.

Přece jenom i přes pojištění vkladů by se ke svým penězům nemuseli v případě velkých problémů nějaký čas dostat a likvidita je v dnešní době exekucí a podobných věcí klíčovou záležitostí. Bez okamžitě dostupných peněz složenky nezaplatíte.

Související články

Komentáře:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*