7 Tipů, jak správně naslouchat a zefektivnit tak práci

O tom, jak se stát úspěšným člověkem už toho bylo napsáno mnoho a stále platí to, že za tím stojí především tvrdá práce. Jsou ale způsoby, které mohou pomoct dojít k úspěchu o něco rychleji.

Je velmi důležité učit se od lidí ve vašem okolí. Začněte u naslouchání, které je při inspiraci stěžejní. Přečtěte si o sedmi věcech, které dobří posluchači dělají jinak.

Dle studie Univerzity George Washingtona je možné zvýšit pracovní výkon díky efektivnímu naslouchání svých kolegů a především podřízených až o 40 %.

Denně se na většině pracovišť po celém světě diskutuje spousta věcí, pokud tedy budete mít uši nastražené, můžete se naučit spoustě nových věcí. Dovednost správného naslouchání lze naučit a je dokonce měřitelná. Pokud tedy chcete naslouchat, není náročné si tuto dovednost osvojit.

1. Soustřeďte se
Velkým problémem v oblasti naslouchání je skutečnost, že lidé často přemýšlí o tom, co dalšího řeknou místo toho, aby se plně věnovali naslouchání svého protějšku. Ačkoliv se může naslouchání zdát velmi jednoduchou činností, není tomu úplně tak. Vaše vlastní myšlenky mohou být mnohdy opravdu rušivé.

2. Pokládejte správné otázky
Lidé mají obecně rádi, když jim někdo naslouchá a právě z tohoto důvodu je velmi důležité umět se zeptat na správnou otázku. A nemusí jít o nic složitého. Stačí jen vzbudit dojem vašeho upřímného zaujetí.

3. Zahoďte telefon
Není nic otravnějšího, než když při rozhovoru někdo otravně kliká do telefonu místo toho, aby se věnoval konverzaci. Nedělejte stejnou chybu a plně se věnujte tématu, o kterém se lidé baví.

4. Reflektivní poslech
Při rozhovoru se vám může velmi snadno stát, že pochopíte jednotlivá slova, ale význam celkového projevu vám jasný nebude. Právě proto si zkuste rozhovor v hlavě parafrázovat, abyste zjistili, zda jste informace v něm obsažené pochopili správně.

5. Buďte pozitivní
Úsměv a otevřenost jsou základními pilíři k tomu, aby vám ten, koho posloucháte, vylíčil svoje nápady a plány s nadšením. I vy proto musíte vypadat pozitivně a především zaujatě.

6. Vyslechněte jiné názory
Narazíte na spoustu lidí, kteří budou mít odlišné názory. A ačkoliv budete o tom svém sebevíce přesvědčení, nesnažte se jej nikomu vnucovat. Vyslechněte si názory ostatních lidí a nezapomínejte, že se právě z nich můžete na danou problematiku podívat i z jiného pohledu, který vám ve výsledku může přinést výhodu.

7. Neskákejte do řeči
Pokud se nejedná otázku, která by se vázala k porozumění, nepřerušujte mluvčího. Ačkoliv můžete mít pocit, že máte něco velmi důležitého na srdci, co posune onu konverzaci mnohem dál, budete spíše nezdvořilí a toho, který mluví, akorát otrávíte svojí nedočkavostí. Váš příspěvek by měl přijít až po tom, co váš protějšek přestane mluvit.

V dnešní uspěchaném světě, kde má každý z nás miliony věcí na práci jen velmi málo věcí, na které se lze plně soustředit. Zkuste to alespoň u běžných rozhovorů, uvidíte, že se vám na konec bude pracovat lépe.

zdroj: www.forbes.com

Související články

Komentáře:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*